Meczet o powierzchni 5 600 metrów kwadratowych (około 60 277 stóp kwadratowych) został stworzony w ramach współpracy między firmą Fursan Real Estate Company a chińską firmą Guanli, specjalizującą się w druku 3D w budownictwie. Stanowiący część portfolio National Housing Co, meczet został stworzony nie tylko jako sposób upamiętnienia zmarłego męża Abdulwahed, ale także w celu wspierania Saudyjskiej Wizji 2030, gdyż zastosowanie druku 3D pozwoliło na zmniejszenie generowania odpadów związanych z budownictwem.
Podobnie jak w przypadku Strategii Druku 3D w Dubaju, Saudyjska Wizja 2030 to program rządowy, który powstał w 2016 roku i ma na celu wprowadzenie innowacyjnych technologii do królestwa. Ostatecznym celem jest zdywersyfikowanie kraju „gospodarczo, społecznie i kulturowo”, a wysiłki te mają na celu zmniejszenie saudyjskiej zależności od ropy naftowej. Obecnie ropa odpowiada za około 40% rzeczywistego PKB Arabii Saudyjskiej, a redukcja zależności od zasobów ropy naftowej jest realnym celem rządu od wielu lat, ponieważ rząd ma nadzieję uczynić kraj światową potęgą inwestycyjną.
Ten meczet wydrukowany w 3D z pewnością wpisuje się w wizję, gdyż został uznany przez urzędników, w tym z Ministerstwa Gmin, Spraw Wiejskich i Mieszkalnictwa, jako sposób na wprowadzenie nowej ery innowacji w budownictwie i architekturze w kraju. Nie tylko to, ale wydaje się wzbudzać zainteresowanie ze względu na swoją charakterystyczną konstrukcję. Meczet został stworzony z myślą o naturalnym świetle przenikającym przez okna i wysokich minaretach, które już stały się charakterystycznym punktem w regionie.
Abdulwahed podsumowuje: „Jako saudyjska bizneswoman chciałam przyczynić się do wprowadzenia tej nowoczesnej technologii do Królestwa, umieszczając je wśród pierwszych krajów, które ją wykorzystują. To ważny krok milowy w dziedzinach technologii i nowoczesnego budownictwa, sygnalizujący przesunięcie w kierunku innowacji architektonicznych i globalnych praktyk budowlanych opartych na zrównoważonym rozwoju. Ten rozwój jest wspierany przez plan stymulacji sektora prywatnego. Popiera on zmianę tradycyjnych metod budowlanych na nowoczesne techniki, wspierając przyjęcie zaawansowanych technologii i przyspieszając tempo ewolucji przemysłowej.